ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЗНАЙТИ ТЕМУ НЕОБХІДНОГО УРОКУ ПРОКРУТІТЬ СТОРІНКУ ВНИЗ І ЗНАЙДІТЬ КЛАС І ТЕМУ УРОКУ, ЯКА ВКАЗАНА В ТАБЛИЦІ
Уроки здорового харчування
5 клас
УРОК 1
ХАРЧУВАННЯ ЯК НАЙВАЖЛИВІША СКЛАДОВА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ. ПРАВИЛА РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ
«Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити»
Сократ
ПРОЧИТАТИ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Зв'язок харчування і здоров'я був помічений ще в давнину. Люди бачили, що від неправильного харчування діти погано ростуть і розвиваються, дорослі хворіють, швидко стомлюються, погано працюють і гинуть. На користь правильного харчування красномовно свідчать деякі історичні факти:
У XVII столітті адмірал англійського флоту в битвах з іспанською флотилією не втратив жодного солдата, а від цинги, що спалахнула на кораблях, у нього загинуло 800 чоловік з 1 000. Відсутність вітамінів в їжі виявилася небезпечніше ворогів.
Після завезення цукру, борошна і консервів на Алеутські острови в 1912 році, у дітей поширився карієс зубів і вже у 1924 році майже усе молоде населення Алеут, яке вживало завезену їжу, страждало від карієсу.
Фахівці з раціонального харчування стверджують, що 50% нашого здоров’я безпосередньо залежить від здорового харчування, яке полягає у встановленні гармонії між продуктами харчування та гомеостазом організму людини. Водночас треба враховувати вік, стать, наявність хронічних захворювань та інші критерії.
Міні-лекція «Поживні речовини та їх характеристика.
Людина росте до 24 років. Білок будує наше тіло. М’язи, кров, внутрішні органи, волосся, нігті, шкіра – це переважно білки. Найбільші джерела білка – це м'ясо, риба, яйця, сир, боби.
Білки, що надходять до організму людини з їжею, виконують три основні функції: енергетичну, пластичну й інформаційну. Так, один грам білка забезпечує організм 4 Ккал енергії (енергетична функція). Але найважливіша функція білків полягає у побудові й відновленні клітин організму (пластична функція). Білки утворюються зі структурних блоків, які називаються амінокислотами. Як ми утворюємо тисячі слів з 33 літер абетки, так лише з 20 амінокислот утворюються тисячі різноманітних білків. Наше тіло (внутрішні органи, м’язи, шкіра, волосся, кістки) майже на 20% складаються з різних білків.
Вуглеводи в організмі використовуються як джерело енергії для нормальної роботи м’язів, серця та печінки. Вуглеводами нас забезпечують рослини, тому слід вживати хліб, крупи, цукор, картоплю, моркву, буряки, фрукти, мед.
Вуглеводи є основним джерелом енергії в організмі людини. Один грам глюкози забезпечує організм 4 Ккал енергії (енергетична функція). Вуглеводи, які на даний момент не використовуються для одержання енергії, відкладаються в організмі про запас. Різновидом вуглеводів є рослинні волокна та клітковина, які не перетравлюються у шлунку та кишечнику. Волокна та клітковина сприяють проходженню їжі через кишечник і забезпечують утворення калових мас.
Харчові жири є джерелом енергії, вони беруть участь в обміні речовин. Людина повинна споживати тваринні і рослинні жири: сало, масло, сметану, сир, різні види олії.
Жири є концентрованим джерелом енергії. Один грам жирів забезпечує організм 9 Ккал енергії (енергетична функція). Жирні кислоти, з яких складаються жири (ліпіди), також беруть участь у побудові ліпідної складової мембран клітин і деяких гормонів (пластична і біорегуляторна функція). Жири сприяють засвоєнню вітамінів А, D, Е і К.
Вітаміни регулюють процеси обміну речовин. Завдяки вітамінам підвищуються захисні функції організму, зберігаються працездатність і міцне здоров’я. Вітаміни майже не синтезуються в організмі й повинні надходити з їжею. Вітаміни нам необхідні для нормального обміну речовин та активної життєдіяльності.
Корисно школярам готувати кашу з молоком, молочні супи, а до м’ясних і рибних страв обов’язково додавати овочеві гарніри. Їжа повинна бути різноманітною, щоб організм отримував усі необхідні речовини для життя.
Здорове харчування означає, що ти дбаєш про отримання правильного балансу всіх поживних речовин, яких твій організм потребує кожного дня.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО "ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ"
Раціональне харчування (ratio — розумний) — достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування; фізіологічно повноцінне харчування здорових людей із врахуванням їх віку, статі, характеру праці та інших факторів.
Сприяє збереженню здоров'я, опірності шкідливим факторам навколишнього середовища, високій фізичній й розумовій працездатності, а також активному довголіттю. Вимоги до раціонального харчування складаються із вимог до: харчового раціону;
режиму харчування;
умов прийому їжі.
Принципи раціонального харчування школяра
Щоденна добова потреба підлітків 11-13 років у білках- 90-100 г, жирах-90-100г, вуглеводах-380-400г.Загалом протягом дня потрібно вживати: 4-5 скибочок хліба, 150-200 г каші чи вермішелі;
3-4 яблука чи інших фруктів, 2 склянки соку, 350-500 г салату, 200 г картоплі; склянку молока, по 50 г масла і сиру, 200г кефіру чи йогурту; по 50-100 г м’яса чи риби; 1
1. Що таке органічні продукти, харчові добавки, наповнювачі, канцерогени.
Для того щоб жити, ми харчуємося. Якісна їжа - запорука хорошого здоров’я. До якісної їжі можна віднести органічні продукти харчування.
Органічними називають продукти харчування сільського господарства та харчової промисловості, для виробництва яких не використовують синтетичні речовини та генетично модифіковані організми (ГМО).
Часто, звичні для нас продукти харчування, які є у нашому щоденному раціоні, ми купуємо. Вибір продуктів в магазинах сьогодні величезний. Та більшість з них не тільки не приносять користі нашому організму, але і можуть серйозно нашкодити. До складу такої «смакоти» часто входять різноманітні наповнювачі, канцерогени та харчові добавки.
Харчові добавки — натуральні або синтетичні речовини, які спеціально вводяться в харчовий продукт для надання йому бажаних якостей. До харчових добавок належать барвники, антиоксиданти, емульгатори, коригувальні речовини, речовини, які змінюють органолептичні властивості продуктів, але не мають біологічної активності. У промисловому виробництві продуктів харчування застосовують значну кількість харчових добавок для поліпшення споживчих властивостей кінцевого продукту.
Наповнювач — речовини, що додаються до основного складу для зміни властивостей або/та здешевлення матеріалу.
Канцерогени – сполуки різної хімічної структури, здатні зумовити розвиток пухлин і (або) збільшення частоти та (або) прискорення їхньої появи. Інша назва – онкогени.
2. Рейтинг шкідливих продуктів харчування:
1 місце – чіпси (містять канцерогени), лимонад (спричиняє алергії, шлунково-кишкові захворювання);
2 місце – вироби фаст-фудів (біляші, шаурма, картопля фрі і т. д.) містять канцерогени;
3 місце – дешеві ковбаси, копченості, кетчуп, майонез (канцерогени);
4 місце – овочі та фрукти, забруднені промисловими відходами, продукти з консервантами (викликають алергічні захворювання, порушення обміну речовин);
5 місце – маргарин (містить канцерогени), кондитерські вироби (викликають порушення обміну речовин).
3. Чим небезпечна шкідлива їжа для дітей.
На думку дієтологів і лікарів-педіатрів, для дітей особливо шкідливими вважаються такі продукти харчування:
1. Солодощі (шоколадні батончики, тістечка, цукерки, глазуровані сирки), які не несуть ніякої користі малюкам. Їхня величезна калорійність та хімічні добавки негативно позначаються на стан практично всіх систем організму, а цукор у складі призводить до захворювань зубів.
2. Чіпси та сухарики — хімія і жир є основними компонентами даної їжі, що є надзвичайно шкідливим для дитячого організму.
3. Копченості (ковбаси, шинка та інші продукти), переповнені консервантами й спеціями, містять також важко переварювані жири, а тому не можуть бути присутніми в раціоні дитини. Магазинні копченості небезпечні для здоров’я ще й через те, що в процесі їх отримання використовують рідкий дим, який утворює канцерогени.
4. Фаст-фуд — у їжі швидкого приготування майже немає натуральних і корисних речовин для організму, зате присутня велика кількість різноманітних ароматизаторів, барвників, добавок, підсилювачів смаку та запаху.
5. Газовані напої та солодкі магазинні соки, які містять велику кількість цукру, барвників та ароматизаторів. Крім того, високий вміст кислоти в газованих напоях сприяє вимиванню із кісток кальцію. Краще надати перевагу натуральній воді, трав’яному чаю, свіжовичавленим домашнім сокам, узварам і компотам.
6. Консерви (рибні та м’ясні, а також будь-які консервовані фрукти та овочі) — це просто «мертва» їжа з великим вмістом харчових добавок і повною відсутністю корисних мікроелементів. У раціоні маленьких дітей не має бути навіть продуктів домашнього консервування.
7. Кетчуп і майонез — фабричні продукти містять занадто багато консервантів і підсолоджувачів, щоб давати їх дітям. А от вживання домашніх соусів у невеликих кількостях не матиме шкоди для організму малюка.
8. Напівфабрикати — можуть стати знахідкою для багатьох зайнятих мам, але насправді подібна їжа зовсім не підходить дітям. Крім якості магазинних пельменів і котлет, яка є досить сумнівною, варто пам’ятати, що в заморожених продуктах накопичуються шкідливі канцерогенні речовини.
Цей список можна продовжити, додавши в нього кукурудзяні палички, попкорн, локшину швидкого приготування, морозиво, яке виготовляється із замінників молока та вершків, а також будь-які швидкорозчинні супи та напої.
На жаль, шкідливі продукти займають значну частину раціону багатьох сучасних дітей, завдаючи величезну шкоду їхньому імунітету та здоров’ю в цілому.
ПЕРЕГЛЯНУТИ Відео-ролик «12 фактів про їжу: цікаві властивості та користь»
ОПРАЦЮВАТИ ТЕОРЕТИЧНУ НФОРМАЦІЮ ТА ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
Раціональне харчування — харчування, що забезпечує процеси росту, нормальний фізіологічний стан і діяльність усіх функціональних систем людини.
• Скільки разів на день потрібно їсти?
• Який інтервал має бути між споживанням їжі?
Години споживання їжі для учнів:
Сніданок удома - 7.30-8.00;
Сніданок у школі - 10.30-11.30;
Обід - 14.00-14.30;
Вечеря -18.30-19.30
Режим харчування підлітка — дотримання часу прийому їжі та інтервалів між такими прийомами; правильний кількісний та якісний розподіл харчових продуктів на окремі прийоми; необхідні умови прийому їжі та поведінки під час їжі.
ВІДЕО 1
Завдання 1: Установіть відповідність між назвами страв та назвами кухонного інвентарю, обладнання, за допомогою якого воно готується. Самоконтроль: Учитель роздає листи самоконтролю, учні виконують перевірку.
1.сік із фруктів | А. м’ясорубка |
2.крем | Б. соковижималка |
3.фарш | В. терка |
4.макарони | Г. міксер |
5.буряк | Д. блендер |
6.подрібнені овочі | Е. друшлак |
Завдання 2:Вправа "Корисне меню на день" скласти корисне меню на день, враховуючи принципи раціонального харчування.
УРОК 4
ГОТУЄМО, ЗБЕРІГАЄМО, ЗАПАСАЄМО
ЇЖУ ПРАВИЛЬНО
У раціон харчування людини входить безліч різноманітних продуктів, які ми можемо вживати відразу або через якийсь час. Правильне зберігання продуктів дозволяє зберегти харчову цінність, оберегти від псування, має велике значення для профілактики харчових отруєнь.
Зберігання продуктів
Всі продукти можна умовно розділити на дві великі групи. Які?
Нешвидкопсувні продукти (з тривалим терміном зберігання):
Борошно і сухі вироби з борошна
Цукор, сіль, чай
Засушені овочі та фрукти
Прянощі, спеції, оцет
Консерви банкові
Швидкопсувні продукти:
Молочні продукти
Ковбасні, м'ясні вироби
Напівфабрикати
Кондитерські вироби з кремами
Солодкі сири вершкові
Збереження смакових і поживних якостей у продуктів визначається правильними умовами зберігання.
А як у вас вдома зберігають продукти?
Давайте подивимось, як правильно розміщати продукти в холодильнику.
Правила експлуатації холодильника
Забороняється:
1. Залишати холодильник відкритим, інакше він зламається.
2. Вмикати і вимикати холодильник мокрими руками.
3. Чіпати внутрішню сторону холодильника гострими предметами: ви можете пошкодити механізм утворення холоду.
4. Ставити в холодильник гарячі страви.
Вам необхідно вживати достатню кількість різноманітної їжі для нормального зростання та розвитку. Більшу частину свого дня ви проводите у школі. Виникає запитання: «Як дотримуватися режиму харчування?». Вихід є, носіть із собою корисні ланч-бокси. Детальніше про них у ВІДЕО
ЗАВДАННЯ
Визначити термін придатності та умови зберігання одного з ваших улюблених продуктів.
Уроки здорового харчування
6 клас
УРОК 2
ЗЕРНОВІ ТА КРУП`ЯНІ ПРОДУКТИ
ОПРАЦЮВАТИ ТЕОРЕТИЧНУ ІНФОРМАЦІЮ ТА ВИКОНАТИ ВПРАВИ
Крупи́ — харчовий продукт, який являє собою ціле або подрібнене зерно, яке повністю або частково звільнене від оболонок.
Крупи отримували на спеціальних пристроях — круподернях, зараз у круп’яному виробництві застосовуються лущільно-шліфувальні машини, пшеничні крупи отримують при сортовому помелі пшениці, для приготування дроблених ячмінних і гречаних крупів використовуються дробильні машини. При виготовленні деяких видів крупів застосовують гідротермічну обробку за допомогою пари чи гарячої води.
Круп'яні культýри — зернові культури, зерно яких використовується, як правило, для виробництва крупи. Більшість круп'яних культур — рослини родини злаків.
З ячменю виробляють звичайні ячні крупи у вигляді подрібненого зерна ячменю без верхньої оболонки й перлові крупи (дорідні й дрібні) у вигляді добре відточених зерен.
З вівса виробляють крупи трьох сортів — дорідні (неподрібнені), дрібні (подрібнені) й пластівці (розплющені зерна вівса).
Гречані крупи виробляють двох видів — цілі (ядро) й дрібні (проділ).
Рисові крупи бувають полірованими, шліфованими й подрібненими.
Пшоняні крупи виробляють з проса. Вони бувають із стертою оболонкою й подрібненими.
Кукурудзяні крупи бувають трьох сортів: дрібні, середні й дорідні.
Із пшениці виробляють манні й пшеничні крупи. Манні крупи являють собою дрібну крупку з ядра зерна, обчищеного від оболонок.
Борошно. Борошно — порошкоподібний продукт, одержуваний помелом зерна з відбором або без відбору висівок. Борошно відноситься до найбільш поширеній увазі переробки зерна і в кілька разів перевищує кількість вироблюваних круп. Пов'язано це з тим, що вона є основною сировиною для виробництва багатьох видів харчових продуктів. Основне призначення борошна — це вироблення широкого асортименту печеного хліба та хлібобулочних виробів. Для цих цілей використовується в основному пшеничне і житнє хлібопекарське борошно. Для макаронних виробів використовується пшеничне борошно макаронне, а в якості збагачувача - соєве. Пшеничне, вівсяне, соєве і кукурудзяне борошно застосовується в кондитерській промисловості. Горохове, гречане, рисове, вівсяне і соєве застосовуються при виробництві харчових обідніх концентратів, продуктів дитячого та дієтичного харчування, а також борошняних напівфабрикатів. Широке застосування борошна обумовлює її видова різноманітність. В даний час виробляється дев'ять видів борошна, які об'єднують у три групи:
основні види борошна (пшеничне і житнє);
другорядні види (соєве, горохове, кукурудзяне та ячмінне);
борошно спеціального призначення (вівсяне, гречане і рисове).
3. Макаронні вироби. Залежно від сорту борошна макаронні вироби підрозділяють на вищий і 1-го гатунку. Якщо в макаронні вироби вводяться смакові добавки або збагачувача, то до сорту додається назва смакової добавки або збагачувача. Наприклад, вищий яєчний, вищий яєчний зі збільшеним вмістом яєць, вищий молочний, 1-й томатний і ін.
Макаронні вироби кожного сорту підрозділяють на чотири типи: трубчасті, стрічкоподібна, ниткоподібним і фігурні. Кожен тип ділять на види залежно від довжини, товщини, ширини або діаметра та інших ознак. Трубчасті вироби. До них відносять макарони довгі - не менше 30 см, короткі — 15-30 см, ріжки прямі або зігнуті трубочки довжиною 1,5-4 см. аматорські ріжки довжиною 3-10 см, пір'я-трубки з косими зрізами довжиною 3 - 10 см. За розміром діаметра (мм) ці вироби ділять на: соломку — до 5,5;звичайні — до 7 та аматорські — більше 7. стрічкоподібна вироби. До них відносять локшину, вона може бути гладкою або рифленої, з прямими, хвилеподібними або пилоподібним краями. По довжині розрізняють локшину коротку — не менше 2 см і довгу — не менше 20 см. Товщина локшини — не більше 2 мм, ширина — не менше 3 мм. ниткоподібним вироби (вермішель). По довжині вона буває короткою - неменше 2 см та довгою — не менше 20 см. Залежно від розміру перетину вермішель підрозділяють на наступні види: павутинка — до 0,8 мм; тонка — до 1,2; звичайна — до 1,5 і аматорська — до 3 мм./3, c.55/
Макарони-соломку, лапшу і вермішель випускають також у вигляді гнізд і мотків. Випускають фігурні вироби різної форми і конфігурації — алфавіт, зірочки, шестерні, спіралі, черепашки та інше.
4. Хліб і хлібні вироби. Хліб — це продукт, випечений з тіста, приготованого з будь-якого виду житнього та пшеничного борошна. Хліб - один з основних продуктів харчування, містить практично всі поживні речовини, необхідні людині.
Білки в хлібі перебувають у стані денатурації, містять всі незамінні амінокислоти, але в недостатній кількості. У процесі виробництва хліба крохмаль клейстеризується, розчиняються цукри, емульгуючі жири - цим пояснюється висока засвоюваність хліба. У хлібі містяться необхідні людині мінеральні речовини-фосфор, магній, калій, але хліб бідний кальцієм. Хліб з борошна нижчих сортів містить більше вітамінів. Для підвищення біологічної цінності хліба в його рецептуру вводять яйця, молоко, солод, лактат кальцію, соєву дезодорована борошно.
Асортимент хліба і хлібних виробів налічує декілька сотень сортів і різновидів, які підрозділяють на наступні групи: за видом борошна: на хліб житній, пшеничний і хліб із суміші житнього та пшеничного борошна; по способу випічки - на формовий та подовий; за формою — на батони, булки, плетінки і т.д.; за рецептурою — на простій виготовлений з борошна, води, солі і дріжджів (або закваски); покращений - з додаванням до основного сировини 3-6% цукру або патоки, а в деякі сорти - жири (до 7%) і прянощів; здобний — з великою кількістю здоби (цукру - 7-30%, жиру - 7-15% і ін);за призначенням — на звичайний і дієтичний.
ПІДГОТУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО КРУПИ: ПОХОДЖЕННЯ, ВЛАСТИВОСТІ, ВИКОРИСТАННЯ
ПРИГОТУВАТИ КАШУ ЗА ОДНИМ З НАВЕДЕНИХ РЕЦЕПТІВ АБО ЗА ВЛАСНИМ (ЗАВДАННЯ ЗА БАЖАНННЯМ). НАДІСЛАТИ ФОТО
Інструктивна карта
Приготування в’язкої каші на молоці
Продукти: манки (1 склянка), молоко ( 3 склянки ), сіль, цукор
Інвентар і посуд: каструля, ложка, тарілка, сито
Послідовність приготування
Перед варінням каструлю сполоснути водою — так молоко не прикипить до стінок посуду.
1.У каструлі закип`ятити молоко;
2.Додати у рідину цукор і сіль;
3.Манну крупу просіяти, всипати в кипляче молоко;
4.У процесі варіння кашу помішують, щоб не підгоріла і не було грудочок, вона має бути однорідної консистенції;
5.Готову кашу заправити вершковим маслом.
Інструктивна карта
Приготування гречаної розсипчастої каші
Продукти: гречка (1 склянка), вода (1,5 склянки), сіль
Інвентар і посуд: каструля, ложка або дерев'яна лопатка, тарілка, шумівка, сковорода
1. У каструлю наливають за нормою воду, доводять до кипіння, додають сіль і засипають підготовлену крупу, перемішують дерев'яною лопаткою.
2. Знімають шумівкою зерна, які спливли. Варять, періодично помішуючи, до загусання, додають масло, вирівнюють поверхню, закривають кришкою і розпарюють кашу до готовності при малому нагріванні.
3. Щоб каша краще розсипалася, її розпушують кухарською виделкою.
4. Подають гарячою з вершковим маслом або пасерованою цибулею. Холодну кашу можна подавати з молоком, вершками або цукром. Використовують як гарнір до будь-яких страв.
МАК ЕНД ЧІЗ
ТЕХНОЛОГІЯ ПРИГОТУВАННЯ СТРАВИ:
1. Відварити макарони до напівготовності у киплячій підсоленій воді протягом 10 хв.
2. Готові макарони промити великою кількістю холодної питної води.
Для приготування мак енд чіз:
1. Натерти твердий сир на крупній терці.
2. Поєднати з соусом бешамель та половиною рецептурної кількості сиру.
3. Запекти у духовій шафі при температурі 200 0С протягом 5 хв до розтоплення сиру.
4. Перед подачею посипати страву сиром, що залишився, та поставити у духову шафу при температурі 200 0С на 2 хв. Посипати мускатним горіхом.
УРОК 3
ТЕМА: ОВОЧІ, ФРУКТИ, ГРИБИ
1. ПЕРГЛЯНУТИ ВІДЕО ТА ОПРАЦЮВАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ
Овочі – це певні їстівні частини рослин, переважно трав'янистих, котрі людина вживає як їжу. Овочі часто протиставляють солодким фруктам, ягодам та різноманітному насінню та спеціям.
Овочі є надзвичайно цінним харчовим продуктом. Вони постачають організму вітаміни, мінеральні речовини, вуглеводи, органічні кислоти, воду. В харчуванні дитини овочі є основним джерелом вітамінів С і Р, калію, а також ряду мікроелементів – міді, кобальту, марганцю і вітамінів – бета-каротину, аскорбінової кислоти. Найбільша кількість вітаміну С міститься у капусті, петрушці, щавлю. Каротину особливо багато в овочах, що мають червонуватий і жовтуватий колір. У багатьох овочах є протимікробні речовини. Споживаючи овочі (особливо часник і цибулю), людина очищає порожнину рота від мікробів, запобігає інфекційним захворюванням. Майже всі овочі містять велику кількість води (75-95 %).
Деякі овочі містять особливі речовини – ефірні масла, складні органічні сполуки, які мають виражений своєрідний аромат і смак. Ефірними маслами найбільш багаті цибуля, часник, петрушка, кріп, селера, редька, редис.
Важливим є вживання овочів для нормальної роботи органів травлення. Своїм запахом, смаком, овочі викликають апетит, виділення слини, активізують діяльність шлунку та підшлункової залози, виділення жовчі. Тому при споживанні овочів краще перетравлюються й інші продукти (білки, жири, вуглеводи). Завдяки значному вмісту води овочі сприяють також виведенню шкідливих продуктів обміну з організму. За рік людина повинна споживати в середньому 20 кг різних овочів.
Овочі досить важко зберігати у свіжому вигляді. Зберігати їх слід у прохолодному, темному і не занадто сухому приміщенні. Овочі піддаються різним видам теплової обробки, але краще їх вживати тушкованими, вареними на пару, запеченими і сирим.
Фрукти відіграють значну роль у харчуванні дитини. Їх неможливо замінити іншими продуктами, однак не всім відомі корисні властивості фруктів та ягід, крім того вживання фруктів та ягід мають протипоказання.
Яблука – це так звані володарі фруктового світу, вони багаті на пектинові речовини. Пектини нормалізують процес травлення, спричиняють виведенню холестерину з організму. Вітаміни в яблуках різноманітні: каротин, аскорбінова кислота, тіамін. Причому літні сорти багатші вітамінами, ніж зимові. Для налагодження обміну речовин необхідно постійно їсти яблука. Слід бути обережними при вживанні кислих сортів яблук людям, які мають захворювання кишково-шлункового тракту.
Груші цінують, як джерело фолієвої кислоти необхідної для кровотворення. Груші мають протизапальну дію. Вони багаті цинком, містять залізо, фтор, йод. Але при загостренні захворювань органів травлення груши їсти не варто.
Фрукти і овочі мають поживну цінність та калорійність, вітаміни і клітковину, яка очищає наш організм.
Поживна цінність – це усі основні природні компоненти харчового продукту, включаючи вуглеводи, білки, жири, вітаміни, мінерали та солі.
Калорійність – це енергетична цінність харчових продуктів або раціонів харчування.
Вітаміни – це органічні сполуки, які необхідні нам у невеликій кількості для нормального функціонування організму.
Овочі та фрукти корисні поживними речовинами: вуглеводами, вітамінами, мікроелементами, а також вони мають клітковину, яка очищає шлунково-кишковий тракт.
Заморожені овочі і фрукти. Краще всього для здорового харчування вживати свіжі овочі і фрукти, але не завжди є можливість. Для харчування дітей і дорослих можна використовувати заморожені фрукти і овочі. Заморожування – це найкращий спосіб тривалого зберігання овочів і фруктів, і максимальної кількості корисних речовин. Добре, якщо є можливість заготовити їх самостійно.
Слід пам’ятати, що розморожувати овочі та фрукти необхідно максимально швидко. Якщо продукти додаються в суп, то потрібно зробити незадовго до закінчення приготування.
Гриби. Грибів на землі – безліч. Зараз їх налічується близько 100 тисяч видів, але багато вчених вважають, що їх значно більше; може бути 250-300 тисяч. Маються на увазі не тільки і не стільки гриби, які ми збираємо: їх всього близько 200 видів, а вживаються в їжу не більше 40, а місцями і зовсім – 15-20. Грибне різноманіття створюють мікроскопічні гриби. Адже гриби – це і шовковиста павутинна цвіль на хлібі, і великі нарости на стовбурі дерева, і лишай на тілі тварини, плаваюча в банці (чайний гриб).
Мікологія – наука, що вивчає гриби.
За своєю харчовою цінністю та хімічним складом гриби наближені до овочів. Але на відміно від овочів використовувати в дитячому харчовому слід дуже обережно.
Кількість білка в грибах 2-3%, а в сушених до 30%. Рослинної клітковини в сухих грибах – 20%, вуглеводів – 15%, жироподібні речовини – 10%. Їстівні гриби мають вітаміни: А, В1, В2, С, РР. Мінеральний склад: Na, K, P, мідь. Енергетична цінність невисока і коливається в межах 20-30 ккал/100 гр.
Гриби, як губка здатні збирати в себе все, що міститься в грунті. Тому навіть їстівні гриби, які виросли близько доріг можуть бути отруйними. В грибах міститься фунгін – білкова речовина, яка важко засвоюється і обтяжує діяльність органів шлунково-кишкового тракту, тому дітям не рекомендовано їсти гриби
Гриби домашнього консервування як дітям, так і дорослим є небезпечними, найменша неакуратність в обробці може призвести до розвитку ботулізму – захворенням високого ступеню летальностей.
Симптоми отруєння грибами
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів: нудота; блювота; різкий біль у животі; діарея і так далі
За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!
Перша допомога у разі отруєння грибами
терміново телефонуйте до «швидкої» – загальний номер 103;
промийте шлунок простою водою;
дотримуйтеся постільного режиму;
пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) – це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
прийміть сорбенти.
УРОК 4
ТЕМА: ПРОДУКТИ ТВАРИНОГО ПОХОДЖЕННЯ: ТВАРИННИЦТВА,ПТАХІВНИЦТВА, БДЖІЛЬНИЦТВА
1. ПЕРГЛЯНУТИ ВІДЕО ТА ОПРАЦЮВАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ
1. Значення продуктів тваринного походження у харчуванні людини.
Поживних речовин, які не виробляються в людському організмі, всього 40. Із них в організмі утворюються майже 10 тисяч різних сполук, необхідних для підтримання здоров’я. Нестача однієї з поживних речовин призводить до дефіциту сотень потрібних сполук. І як наслідок — порушується обмін речовин, людина починає хворіти.
Білки виконують в організмі багато важливих функцій. Одні з них діють як ферменти, тобто як каталізатори фізіологічних процесів. Інші, наприклад білки еритроцитів, «транспортують» різні поживні речовини і підтримують рідинну рівновагу. Білки утворюють кров’яні згустки, що сприяють затягуванню ран, беруть участь у відновленні пошкоджених тканин, зміцнюють сухожилля, зв’язки і стінки кровоносних судин. Особливо важлива роль білків у швидкому утворенні нових тканин, що має найбільше значення у дитячому та підлітковому віці, а також під час вагітності.
В організмі налічується до 50 тисяч різних типів білків. Усі білкові молекули складаються з чотирьох елементів: вуглецю, водню, кисню та азоту, які, певним чином з’єднуючись між собою, утворюють амінокислоти. Існує 21 тип амінокислот; 13 із них організм може виробляти сам, а 9 отримує лише з тих білків, що надходять з їжею. Амінокислоти, які організм виробляє сам, називають замінними, а ті, які він змушений отримувати з їжею, — незамінними.
Майже в будь-якій їжі міститься певна кількість білків. Та є продукти, в яких їх набагато більше. Такі продукти називають білковими. Це, зокрема, м’ясо, сир, бобові, горіхи.
Повноцінні білки, що містять усі незамінні амінокислоти, є у продуктах тваринного походження: яловичині, телятині, баранині, м’ясі свійської птиці, рибі, молоці, яйцях і сирі. Амінокислоти, що входять до складу рослинних харчових продуктів, зазвичай не містять якоїсь однієї або декількох незамінних амінокислот.
Продукти тваринного походження відносяться до високоцінних компонентів раціону, забезпечуючи організм якісним білком, доступними кальцієм, залізом, цинком, хромом, селеном, вітамінами В 2, В 6, РР, фолієву кислоту, ретинолом, вітамін D. Тваринні продукти є єдиними харчовими джерелами вітаміну В 12. До продуктів тваринного походження відносяться молоко і молочні продукти м'ясо і м'ясопродукти, птиця, риба і морепродукти, яйця. У добовому раціоні людини з енерговитратами 2800 ккал тваринні продукти повинні бути представлені 3 - 5 порціями в загальній кількості 750 - 800 р.
2. Продукти тваринництва їх різноманітність та харчова цінність.
М'ясо — цінний продукт, що містить повноцінні білки (14,5—23 %), жири (2—37 %), мінеральні речовини, репрезентовані солями заліза, кальцію, магнію, фосфору тощо. (0,5—1,3 %), екстрактивні речовини, що збуджують апетит і стимулюють секрецію залоз внутрішньої секреції, вітаміни A, D, РР, групи В.
Істотне зростання вживання м'яса і насичених жирів вперше відбувалося за доби Великої індустріальної революції XVIII ст.
Риба— дуже поживна страва, за своїм хімічним складом майже не поступається м'ясу свійських тварин, а за вмістом мінеральних речовин, вітамінів і ступенем засвоюваності білків перевершує його. Залежно від виду риби вміст білків у ній становить 13—23 %, жиру — 0,1—33, мінеральних і екстрактивних речовин — 1—2 %, вітаміни A, D, В2, PP та ін. В рибі міститься більше деяких незамінних амінокислот, ніж у м'ясі, молоці, яйцях та інших продуктах. Тому риба є джерелом білкового харчування. Неповноцінний білок сполучної тканини колаген (15 %) під дією теплової обробки перетворюється в клейку речовину — глютин, завдяки чому насичені рибні бульйони при застиганні утворюють желе.
За вмістом жиру рибу поділяють на пісну, жирну, особливо жирну. Жири риби біологічно цінні завдяки вмісту ненасичених жирних кислот, цим же зумовлена низька температура плавлення і добра засвоюваність організмом. Риба містить мінеральні речовини (фосфор, натрій, калій, кальцій), а також мікроелементи (йод, мідь, кобальт, марганець тощо). Завдяки великій кількості йоду морська риба є важливою для харчування.
Екстрактивні речовини при тепловій обробці переходять у бульйон, надають йому специфічного смаку й запаху, збуджують апетит і сприяють кращому засвоєнню їжі. Особливо різкий специфічний запах, зумовлений присутністю азотистих речовин — амінів, має морська риба.
Найціннішою вважають живу рибу. В ній цілком зберігаються всі поживні речовини. Страви, приготовані з живої риби, характеризуються високою якістю. Доброякісна риба плаває у воді спокійно, не підіймається догори, вийнята з води, вона енергійно б'ється, луска щільно прилягає, без пошкоджень.
Молоко представляє собою один із найбільш цінних продуктів харчування, містить усі необхідні для нормального росту і розвитку живого організму речовини в приємних для засвоєння співвідношеннях. Молоко містить близько 100 різних компонентів. До складу білків молока входять до 20 добре збалансованих амінокислот. Кип’ятіння молока веде до втрати частини деяких амінокислот, але при пастеризації молока таких втрат немає. Молочний жир є одним з найбільш цінних харчових жирів. Він багатий високо ненасиченими жирними кислотами, містить низько молекулярні жирні кислоти, лецитин, жиро розчинні вітаміни, володіє низькою температурою плавлення, добре засвоюється. В молоці добре збалансовані холестерин і лецитин. Із вуглеводів в молоці знаходиться молочний цукор (лактоза), який не зустрічається ні в яких інших харчових продуктах. Лактоза розщеплюється в кишечнику на глюкозу та фруктозу. Молоко багате різними мінеральними речовинами, включаючи мікроелементи, в оптимальному для засвоєння спів відношенні. Особливо велика роль молока в забезпечені організму людини кальцієм і фосфором, які знаходяться в молоці в значній кількості і в добре збалансованому стані. Відносно мало заліза та магнію. Молоко є джерелом вітамінів А, Д, В2, В6. Слід відмітити низький вміст в ньому аскорбінової кислоти, яка майже відсутня в пастеризованому та згущеному молоці. Молоко – носій багатьох гормонів та імунних тіл. Злегка жовтуватий колір молока обмовлений наявністю в ньому ряду пігментів (каротин, ксантофіл). Молоко відноситься до числа слабких збудників шлункової секреції, досить швидко покидає шлунок (200мл. через 1-2 год.) і легко засвоюється в кишечнику. Вершки, на відмінну від молока, багатші жиром, містять менше білка, цукру, мінеральних солей і характеризуються більш високою калорійністю.
Кисломолочні продукти володіють високими смаковими якостями, містять антибіотичні речовини, подавляють ріст гнильних мікробів і здійснюють нормалізуючий вплив на кишечку мікрофлору. Молочно кислі бактерії здатні утворювати вітаміни групи В.
Молочнокислі продукти краще, ніж молоко, засвоюються в травному каналі. Цьому сприяє ряд хімічних і колоїдних перетворень білків молока з утворенням більш дрібних та ніжних пластівців, ніж при згортанні молока під дією шлункового соку. Підвищення засвоєння кальцію і фосфору забезпечується наявністю молочної кислоти, в яку перетворюється лактоза молока під впливом молочно кислотних бактерій. Кефір володіє антимікробною дією і стимулює перистальтику кишечника. Він є сильним стимулятором шлункової секреції. Усі кисломолочні напої відзначаються добрим засвоєнням білків і високою біологічною активністю, мають антибактеріальні властивості. Сметана має високу калорійність і 6-10 разів калорійніша пастеризованого молока. Кисломолочний сир багатий фосфатними і кальцієвими солями, а також легко засвоєним білком. Завдяки вмісту денатурованого молочного білка сир є легко засвоюваним продуктом. Тверді сири корисні для поновлення сил після перенесених інфекційних захворювань; як закуска, що збуджує апетит; постраждалим з переломом кісток, з опіками і травмами м’яких тканин. В сирах багато вітаміну А і В2, але плавленні сири бідні на вітаміни. На ніч вживати сири не потрібно, бо щільні шматочки сиру досить довго затримуються в шлунку, а сполуки амінів, що утворюються при дозріванні нерідко заважають спокійному сну. Помірну кількість сиру включають навіть до дієти при хворобах серцево-судинної системи, печінки, жовчовивідних шляхів, цукрового діабету.
Вершкове масло – містить до 20 жирних кислот, які збалансовані в оптимальних співвідношеннях, тоді як в інших жирах міститься не більше 5-8 жирних кислот. У вершковому маслі переважають ненасичені жирні кислоти, включаючи найбільш важливу в біологічному відношенні арахідонову кислоту, і низько молекулярні жирні кислоти (оцтова, масляна, капронова, капронова), яких немає ні в яких інших жирах. Вміст фосфатидів в молочному жирі в 4-5 разів перевищує кількість холестерину. Молочний жир – єдине надійне серед жирів джерело вітаміну А, Е та ергостерину, здатного під впливом ультрафіолетових променів перетворюватись у вітамін Д. Коров’ячому маслу притаманні високі смакові якості, добре засвоюваність. Тваринні жири – містять переважно ненасичені жирні кислоти, багаті холестерином і включають в незначній кількості лецитин, вітамін А, Д, Е.
3. Продукти птахівництва їх різноманітність та харчова цінність.
Основними продуктами птахівництва є яйця. Яйця є харчовим продуктом високої харчової і біологічної цінності, який містить в оптимально-збалансованому стані всі компоненти, що необхідні для розвитку живого організму. Білок і жовток яєць містять різні за кількістю та якістю білки, які включають повний комплекс незамінних амінокислот. Всі жири яєць зосереджені у жовтку. Він багатий високоненасиченими жирними кислотами, холестерином, лецитином. Яйця є важливим джерелом багатьох вітамінів (А, Е, Д, групи В, К) і мінеральних речовин (фосфору, заліза, сірки, міді та ін..). Шкарлупа яєць багата карбонатом кальцію. Жовтий колір жовтка обмовлений значним вмістом каротиноїдів (каротин, ксантофіл). Жовток багатший протеїнами, ніж білок. В сирому вигляді яєчний білок засвоюється погано. Сирий білок знижує кислотність шлунку, тому його рекомендують їсти перед сном тим, кого турбує підвищена кислотність шлунку. Доброму засвоєнню білка сприяє первинна денатурація. Тому яйця, котрі піддають тепловій обробці, майже повністю засвоюються в травному тракті. Особливо легко переварюються яйця зварені у вигляді парових омлетів, а також у складі страв. Курячі яйця затримуються у шлунку до 3год., яйця варені – біля 1 год., а сирі залишаються в шлунку більше 2 год.. При надлишковому вживанні яєць їх жири можуть визвати прискорене згортання крові у осіб, схильних до утворення тромбів, а також підвищення холестерину у крові.
Хімічний склад курячого яйця;
| Яєчний білок | Яєчний жовток |
Вода(%) | 87 | 50 |
Білок(%) | 11 | 16 |
Жир(%) | 0,2 | 32 |
Вуглеводи(%) | 0,7 | 0,3 |
Мінеральні речовини | 0,7 | 1,7 |
Білок яєць відноситься до цінного тваринного білку і не має дефіциту незамінних амінокислот. Він повністю перетравлюється і засвоюється на 98%, як і молочний протеїн. У яєчному білку представлені кілька груп протеїнів, серед яких основну частку займають альбумін, кональбумін, овоглобулін, овомукоїд і лізоцим. Основним протеїном жовтка є фосфопротеін. Альбуміни яєць можуть бути причиною розвитку сенсибілізації (алергії) в осіб з порушеним алергологічним статусом.
Серед м'яса птиці найбільшу харчову цінність мають курка й індичка. У їхньому м'ясі міститься багато білка - 18 - 20% і мало жиру - 16 - 18%. У м'ясі водоплавних птахів (качок і гусей) білка менше – 15-. 17%, а жиру більше - 20 - 39%.
4. Продукти бджільництва. Основним продуктом бджільництва є мед. Ще в стародавні часи Авіцена досить широко застосовував у своїй лікарській практиці цей продукт. У його книзі «Канон лікарської науки» є багато рецептів, до складу яких входить саме мед. Авіцена вважав, що людям після 45 років треба систематично вживати мед. Особливо з товченими ядрами горіхів, які містять багато жирів. Це йому належить вислів: «Якщо хочеш зберегти молодість, обов'язково їж мед». А у стародавній індійській медичній книзі «Аюрведа» («Книга життя») говориться, що подовжити життя людини можна тільки еліксирами та дієтою, до складу якої входять мед і молоко. Відомий індійський лікувальний засіб «альтерація», що зберігає молодість і забезпечує приємне самопочуття людини, готується переважно з меду. Гіппократ рекомендував вживати мед щодня, а японські медики вважають цей продукт найкориснішим серед усіх натуральних.
В чому ж секрет такої популярності меду?
Походження меду
Мед отримують з нектару квіткових рослин бджоли, при додаванні в нього особливих ферментів, виділених підглотковою залозою бджіл. Завдяки цій речовині мед має просто абсолютну стерильність. Крім того, в меді міститься просто неймовірна кількість корисних речовин, необхідних людському організму.
Харчова цінність меду
У меді міститься просто величезна кількість корисних елементів: каротин, протеїн, вітаміни групи B, C, PP. Крім того, є ферменти, різні ефірні масла, а також органічні кислоти, цукор і азотисті сполуки. До його складу в загальній кількості входить більше трьохсот найрізноманітніших речовин. Якщо використовуються елітні сорти меду, то буде не менше тридцяти трьох самих корисних мікроелементів.
Харчова цінність(100 г меду) | |
Калорійність | 314 кКал |
Білки | 0,8 г |
Вуглеводи (з них близько 40% фруктози, близько 35% глюкози а також мальтоза та трегалоза). | 74,8 г |
Органічні кислоти | 1,2 г |
Показник калорійності можна порівняти з пшеничним хлібом, яловичиною або телячою печінкою.
Відомо, що мед є по-справжньому цінним продуктом і ця цінність, перш за все, полягає в лікувальних властивостях. Так, мед може відновити сили і включає всі захисні функції організму, піднімає імунітет. Навіть відомо, що всі, хто збирає мед і вживає його, не страждають хворобами судинної системи або суглобів. Серед таких людей практично всі мають добре здоров'я і багато довгожителів.
При цьому слід пам’ятати, що тільки натуральний мед є дійсно вірним помічником при різних захворюваннях, якщо він ні разу не піддавався різним технологічним обробкам.
Відомо, що після року зберігання мед може втрачати свої лікувальні властивості. Тому завжди краще вживати мед якомога більше свіжим.
Якщо використовувати мед щодня, то дорослій людині варто обмежитися 100 грамами меду. При цьому найбільшу користь цей продукт принесе, якщо його вжити за дві години до прийому основної їжі або ж через три години після їжі.
Природно, мед краще вживати в чистому сирому вигляді і тільки в крайньому випадку рекомендується запивати його чаєм або водою. Мед насправді дуже боїться окропу, а якщо перевищена температура в 40 градусів, то всі корисні речовини будуть зруйновані.
Крім того, після вживання меду рекомендується ретельно прополоскати рот, так як він дуже сильно прилипає до емалі і може зруйнувати, привести до карієсу.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
ВІДЕО 1 ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ МОЛОКО
ВІДЕО 2 ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ ЯЙЦЯ
ВІДЕО 3 ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ МЕД
Домашнє завдання. Виготовити пам'ятки на тему «Правила обробки, зберігання та обирання якісних продуктів харчування тваринного походження»
УРОК 5
ТЕМА: ПРАКТИЧНА РОБОТА.
КОРИСНЕ МЕНЮ. ГОТУЄМО
СНІДАНОК
Сніданки для дітей від експерта зі здорового харчування
Уроки здорового харчування
7 клас
УРОК 1
ДІЄТИЧНЕ ХАРЧУВАННЯ. КОРИСТЬ і ШКОДА ДІЄТ
Дієтичне харчування.
Один мудрець недарма сказав, що ми є те, що ми їмо. На жаль, далеко не кожен із нас замислюється про те, яким саме продуктам у нашому щоденному раціоні слід віддавати перевагу, адже саме через неправильне та незбалансоване харчування найчастіше виникають серйозні проблеми: надмірна вага, захворювання шлунково-кишкового тракту, а також інші неприємності. Спостерігаючи такі сумні наслідки, ми часто намагаємося в найкоротші терміни виправити становище шляхом дуже жорстких дієт. І даремно, адже за короткий проміжок часу наш організм просто не встигає перебудуватися і досягти хорошого результату в рекордно низькі терміни! До дієти слід ставитися як до явища комплексного і тривалому, адже не даремно саме слово «дієта» в перекладі з грецького означає «спосіб життя». Щоб привести тіло і душу в гармонію, при цьому, не виснажуючи себе жорсткими дієтами, раціональніше просто дотримуватися принципів здорового дієтичного харчування.
Дієтичне харчування - це лікувальне та профілактичне харчування, що поєднує комплекс збалансованих вітамінів, мінералів, білків, жирів і вуглеводів. Якщо ви плануєте дотримуватися принципів дієтичного харчування, то вам слід заздалегідь знати, що це процес тривалий і дуже трудомісткий. Головне - домогтися у своєму раціоні повної гармонії і збалансованості. Будьте готові, що вживання певних продуктів харчування доведеться повністю виключити зі свого раціону, інших - істотно обмежити. Головне при коригуванні раціону не виключити життєво необхідні продукти, відсутність яких може привести вас не до хорошого результату, а прямо до лікаря.
Формуючи раціон дієтичного харчування, слід ураховувати, що всі продукти різні за своїм хімічним складом, а отже, і за характером впливу на наш організм. Усі продукти харчування характеризуються харчовою та біологічною цінністю. Харчова цінність включає калорійність продукту, вміст у ньому харчових речовин і ступінь їх засвоєння організмом та органолептичні властивості. Ці показники значно вищі у продуктів, хімічний склад яких значної мірою відповідає принципам правильного збалансованого харчування, продуктів - джерел незамінних харчових речовин. Біологічна цінність відображає якість білків у продукті, їх амінокислотний склад, перетравлення і здатність до засвоєння організмом.
Традиційні та сучасні системи харчування.
У деяких спільнотах склалися певні традиції харчування, які мають ті чи інші обмеження. У таблиці наведені типові варіанти заборон або обмежень на різні продукти.
Переглянути презентацію за покликанням
Домашнє завдання
Запишіть та поділіться зі своїми товаришами рецептом улюбленої української страви, а також перегляньте мультфільм за посиланням та запишіть власне ставлення до переглянутого: за покликанням
УРОК 2
РОЛЬ ХОЛЕСТЕРИНУ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДЕЙ. ВМІСТ ХОЛЕСТЕРИНУ В ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ
1. Що таке холестерин?
Холестерин або холестерол ‒ це речовина, що бере участь у процесі обміну жирів в організмі.
Також холестерин є біохімічним попередником (основою для утворення) стероїдних гормонів, жовчних кислот, ліпопротеїнів (сполук, у формі яких жири транспортуються по організму) та вітаміну D.
Існує два типи холестерину: "хороший" і "поганий".
"Поганий" – це ліпопротеїд низької щільності, є причиною закупорки судин.
Високий рівень "поганого" холестерину (до 3 ммоль/л для людей не з групи ризику, та до 1,8 ммоль/л для групи ризику) може стати причиною виникнення низки серцево-судинних хвороб, зокрема інфаркту.
"Хороший" холестерин ‒ це ліпопротеїд високої щільності, який в тому числі усуває "поганий" холестерин зі стінок судин і сприяє прохідності артерій та вен. Саме він є основою для синтезу гормонів та інших сполук. Його в організмі повинно бути якомога більше.
Рівень загального холестерину в крові здорової людини не повинен перевищувати 5 ммоль/л. Для людей з групи ризику цей показник - 4 ммоль/л.
2. Користь і шкода холестерину.
На рубежі ХХ-ХХ1 століть поширилося переконання, що холестерин, який міститься в деяких продуктах харчування, надзвичайно шкідливий для здоров'я. Сучасні вчені говорять про те, що, потрапляючи в організм людини, він виконує безліч важливих функцій.
Саме тому сьогодні холестерин називають фізіологічно необхідною складовою продуктів харчування, яка бере участь у ряді обмінних процесів.
Разом з тим холестерин може бути і небезпечним, оскільки стає причиною розвитку такого захворювання, як атеросклероз. Але, як відомо, хвороба виникає лише при надлишковому вмісті даного компонента в сироватці крові внаслідок закупорювання судин, на стінках яких накопичується холестерин.
В останні десятиліття багато медичних і науково-популярних журналів присвячували статті питанням про користь і шкоду холестерину. А безліч досліджень і експериментів довели прямий зв'язок між виникненням гіперхолестеринемії та атеросклерозу і впливом на організм екзогенного холестерину. Результатом подібних пошуків істини став висновок про небажане включенні в їжу продуктів, до складу яких входить холестерин.
Протягом багатьох років дієтологи закликали населення якщо не відмовитися зовсім, то принаймні значно зменшити частку вмісту продуктів харчування, насичених холестерином. У підсумку зі столів багатьох людей зникли риб'яча ікра, яйця, вершкове масло, вершки, шинка і сметана. Більшість представниць прекрасної статі, прагнучи зберегти фігуру і захистити себе і своїх близьких від шкідливої дії холестерину і розвитку атеросклерозу, обмежували вживання тваринних жирів.
3.Продукти харчування, що містять холестерин.
Продукти містять багато холестерину: сало, яйця, сметана, жирні сири і м’ясо, деякі кондитерські вироби і т.п. ( Найбільше холестерину міститься в таких продуктах: яйцях – 0,57 %; вершковому маслі – 0,17-0,27 %; печінки – 0,13-0,27 %; м’ясі – 0,06-0,1 %; рибі – до 0,3 %).
Добова норма холестерину – в середньому 2,5 г. З’їв 2 яйця – вважай норма перевиконана. Втім, для продовження життя, мабуть слід прагнути до мінімального надходженню холестерину в організм. Низький вміст холестерину не приводить до якихось серйозних проблем, а ось шкідливу дію холестерину доведено на 100 %.
4. Як підтримувати здоровий баланс холестерину.
Щоб збільшити кількість "хорошого" і знизити рівень "поганого" холестерину, лікарі з Гарвардської медичної школи рекомендують дотримуватися простих порад.
Займайтеся спортом. Навіть помірні фізичні навантаження на кшталт активних прогулянок на свіжому повітрі сприяють синтезу "хорошого" холестерину в організмі.
Контролюйте вагу. Надмірна вага сприяє не лише підвищенню рівня "поганого" холестерину, але є і причиною високого артеріального тиску і високого рівня цукру в крові. Якщо ви маєте надмірну вагу, зменшіть її на 5-10%, і це вже буде першим кроком до нормалізації рівня холестерину.
Відмовтесь від трансжирів. Транс-жири ‒ це різновид ненасичених жирів з високим вмістом транс-ізомерів жирних кислот. Штучні транс-ізомери жирних кислот утворюються під час гідрогенізації олій, смаження їжі та у промисловому виробництві випічки.
Уникайте швидких вуглеводів. Намагайтеся споживати менше продуктів зі швидких вуглеводів, які засвоюються організмом максимально швидко, наприклад, біле борошно. Ліпше замінити цілозерновим борошном.
Відмовтеся від паління. Відмова від куріння сприяє підвищенню рівня "хорошого" холестерину.
Щоб краще розуміти потреби свого організму у холестерині, необхідно регулярно моніторити рівень холестерину в крові (загальний та кожен окремо).
Це можна зробити за допомогою тесту на холестерин ‒ аналізу крові з вени.
Аналіз рівня загального холестерину можна зробити безкоштовно у свого сімейного лікаря. Оплачує цей тест держава.
3 міфи про холестерин
Міф №1: Холестерин, безумовно, шкідливий.
Правда: Холестерин – як десерт, в помірних кількостях, не на шкоду. Зовсім некоректно називати холестерин «поганим жиром», який тільки те і робить, як закупорює судини. Насправді ж холестерин виконує багато важливих функцій в організмі.
Міф №2: Для нормалізації ліпідного профілю найкраще підходить дієта з низьким вмістом жиру.
Правда: Хоча насичені жири (які містяться переважно в м’ясі, маслі та сирі) і підвищують «поганий» холестерин, вони також збільшують вміст «хорошого» холестерину. Краще викреслити із раціону інші дієтичні «бомби», наприклад, відмовитися від надлишку цукру та «швидких» вуглеводів, крохмалю (на кшталт картоплі), а також переробленого м’яса (ковбас, сосисок тощо).
Міф №3: Якщо ви в групі ризику й маєте стежити за своїм холестерином, то передусім потрібно викреслити зі свого меню яйця.
Правда: Поверніть яйця у своє меню! Медичні фахівці відмовилися від цих застарілих рекомендацій, оскільки такі продукти впливають на рівень холестерину в крові лише незначною мірою. Дослідники виявили, що навіть ті, хто страждає на ішемічну хворобу серця, можуть спокійно споживати по два яйця на день протягом шести тижнів і без жодного негативного впливу на рівень холестерину.
Домашнє завдання. Скласти меню сніданку з урахуванням вмісту холестерину
УРОК 3
ПРИНЦИПИ ХАРЧОВОЇ БЕЗПЕКИ
Міні-лекція «Вибір харчових продуктів як основа безпеки харчування»
Щороку 7 червня відзначають Всесвітній день безпеки харчових продуктів. Європейський Союз визначив безпечність харчових продуктів одним із пріоритетів своєї політики.
Небезпечні продукти харчування, що містять хвороботворні бактерії, віруси, паразитів або шкідливі хімічні речовини, є причиною більш як 200 різноманітних недуг — від діареї до онкологічних захворювань.
За оцінкою ВООЗ, 600 млн людей, майже кожен десятий у світі, стали жертвами вживання неякісних харчових продуктів. 420 000 людей щорічно помирають через уживання небезпечних харчових продуктів.
40% недуг харчового походження припадає на дітей віком до п’яти років і зумовлює в середньому 125 000 випадків смерті малечі.
Діарейні хвороби є найбільш поширеними недугами, що розвиваються внаслідок уживання неякісних харчових продуктів — щороку 550 млн людей захворюють і 230 000 вмирають через небезпечне харчування.
Безпека харчових продуктів (англ. food safety) — це поняття, що включає обробку, підготовку і зберігання харчових продуктів таким чином, щоб запобігти хворобам харчового походження. Отже, виробники та реалізатори продуктів харчування повинні дотримуватися низки процедур, щоб уникнути потенційно серйозних небезпек для здоров’я.
Як наголошує ВООЗ, достатня кількість безпечного та збалансованого харчування є важливим фактором для підтримки життя та зміцнення здоров’я.
Питання безпеки харчових продуктів, харчування та продовольчої безпеки нерозривно пов’язані. Небезпечні харчові продукти породжують хибне коло недуг і недостатності харчування, що особливо зачіпає новонароджених та немовлят, осіб похилого віку та хворих.
Їжа приносить користь організму людини, але неякісна їжа може призвести до хвороб. Щоб їжа не завдавала шкоди, слід ознайомитися з принципами харчової безпеки та перш за все, навчитись оцінювати якість їжі.
Принципи харчової безпеки
1.Вибір безпечних харчових продуктів.
Якість їжі можна визначити візуально, тобто слід уважно її роздивитися. Зовнішній вигляд їжі свідчить про те, як довго вона зберігалася або як її було приготовлено. Можна визначити якість їжі і за її запахом. Більшість зіпсованих продуктів мають неприємний запах. Якщо людина вже почала вживати їжу, то про її якість повідомляють смакові рецептори.
Треба уважно читати те, що написано на упаковці продуктів, особливу увагу звертаючи на дату їхнього виготовлення й термін зберігання. У жодному разі не можна вживати продукти, термін придатності яких уже минув.
Звернути увагу на небезпечні речовини в продуктах харчування – харчові добавки та консерванти. (найбільш небезпечними харчовими добавками є Е121, Е123, Е124, Е127, Е128, Е240(можуть викликати онкологічні захворювання); Е310, Е311, Е312(можуть викликати висипання на шкірі); Е626, Е627, Е628(можуть викликати шлункові розлади)).
Заходячи до місць громадського харчування, потрібно завжди звертати увагу на те, наскільки там чисто й чи все відповідає санітарним вимогам. Не можна купувати їжу на запиленій вулиці, де в продавця немає можливості помити руки.
2. Ретельне приготування їжі.
Багато сирих продуктів, головним чином птиця, м’ясо і сире молоко, часто засіяні патогенними мікроорганізмами. У процесі варіння (смаження) бактерії знищуються. Заморожене м'ясо, риба і птиця повинні ретельно відтанути перед кулінарною обробкою.
3. Вживання свіжоприготовленої їжі
Коли приготовлена їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають розмножуватися. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більше ризик отримати харчове отруєння.
4.Ретельне зберігання харчових продуктів.
Приготовлена їжа повинна зберігатися або гарячою (близько або вище 60°С) або холодною (нижче 10°С). Це виключно важливе правило, особливо якщо їжа зберігається більше 4-5 годин.
5. Уникнення контакту між сирими і готовими харчовими продуктами.
Правильно приготовлена їжа може бути забруднена шляхом контакту з сирими продуктами. Наприклад, не можна використовувати одну і ту ж обробну дошку і ніж для приготування сирої та вареної (смаженої) птиці.
6.Часте миття рук.
Ретельно мити руки перед приготуванням їжі і після кожної перерви в процесі готування. Після оброблення сирих продуктів, таких як риба, м’ясо або птиця, потрібно знову вимити руки, перш ніж приступити до обробки інших продуктів.
7.Тримати кухню в ідеальній чистоті.
Так як їжа легко забруднюється, будь-яка поверхня, що використовувалась для її приготування, повинна бути абсолютно чистою.
8.Зберігати їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
Тварини часто є переносниками патогенних мікроорганізмів, які викликають харчові отруєння. Для надійного захисту продукти зберігають у щільно закритих банках (контейнерах).
9. Використання чистої води.
Чиста вода виключно важлива як для пиття, так і для приготування їжі. Якщо є сумніви щодо якості води, то її потрібно кипя’тити перед питтям, додаванням до харчових продуктів або перед використанням. Заборонено пити воду з невідомих водойм і джерел.
Успіх в профілактиці шлунково-кишкових захворювань багато в чому залежить від населення, від його свідомості, освіченості, дисциплінованості. Кожна людина повинна відчувати себе відповідальною не лише за своє здоров’я, але і за здоров’я тих, хто її оточує. Харчування впливає на стан здоров'я, працездатність та тривалість життя людини. Це один з головних факторів, який визначає здоров'я нації, забезпечує нормальний розвиток людини.
https://phc.org.ua/news/kharchova-bezpeka-scho-potribno-znati Харчова безпека – що потрібно знати. URL
Інформаційне повідомлення «Це треба знати»
Найшкідливіші продукти:
Вироби з тіста – торти, печиво тощо.
Продукція фаст- фудів, локшина швидкого приготування.
Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси».
Чіпси - дуже шкідливі для організму. Чіпси - це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру в оболонці фарбників і замінників смаку.
Солодкі газовані напої.
Шоколадні батончики.
Сосиски і ковбаси.
Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму.
Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників.
Сіль знижує тиск, порушує соле-кисловий баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів.
Корисні продукти харчування:перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=4ysYgbh_7XQ
Помідори зайняли перше місце у списку корисних для людини продуктів харчування, складеного британськими фахівцями. Перше місце помідорам забезпечив високий вміст особливо активних антиоксидантів - лікопенів, а також вітаміну С. Проведені в останні роки дослідження показали, що помідори підтримують у здоровому стані серцево-судинну систему, а також здатні попереджати розвиток раку.
На другій позиції в списку - вівсяна каша. Вона містить велику кількість вітаміну Е, а також протеїну і клітковини, які надзвичайно необхідні для нормальної роботи організму.
Першу трійку замикають ківі. Ці фрукти містять вітаміни А, С і Е. В їх насінні знаходяться також жирні кислоти омега-3.
На четвертому місці - чорний виноград. Його антиоксиданти флавоноїди мають здатність не допускати утворення раку і сприяють підтримці здорового серця.
На п'ятій позиції - апельсини. Вони містять велику кількість вітаміну С, а також пектини. Останні знижують в організмі рівень шкідливого холестерину.
Потім іде броколі, оскільки має високу концентрацію антиоксидантів.
Авокадо містять жирні кислоти, що стабілізують у крові рівень цукру.
Часник містить стабілізуючий кров'яний тиск аліцин.
Оливкове масло, тому що багате антиоксидантами.
Яблука містять багато флавоноїдів - важливих антиоксидантів, які захищають організм від вільних радикалів і, до того ж, борються із запальними процесами.
Звичайно, це не весь перелік шкідливих та корисних продуктів харчування. Але озвученим не слід нехтувати, якщо хочете бути здоровим!
Домашнє завдання: проаналізувати правильність зберігання, приготування продуктів харчування вдома
УРОК 4
Гігієна харчування. Харчові отруєння. Гельмінтози
Прийом «Так/Ні» (встановіть правильність тверджень)
Щоб схуднути треба просто менше їсти …
Разом із їжею до організму надходить енергія…
Існують продукти, які можуть пришвидшити обмін речовин…
Банани, кавуни і дині — ягоди.
Їсти після шести НЕ можна…
Здорове харчування покращує якість і кількість сну….
Прийом «Дивуй!»
1 При виготовленні жувальних цукерок використовують віск, який додають в лак для взуття або полірування меблів.
Не поспішайте панікувати! Як виявилося, самий твердий і тугоплавкий віск рослинного походження – карнаубський віск – застосовується не тільки в промислових цілях, але і при виробництві жувальних цукерок.
Карнаубський або бразильський віск добувають з листя пальми. Він не токсичний. А застосовують його для створення автомобільного воску, лаку для взуття, полірувальних лаків для підлоги і меблів, воску для серфінгу. Також він служить загусником для губної помади, туші, тіней. А також карнаубським воском можуть натирати яблука для захисту від дрібних шкідників. Ось такий універсальний продукт!
2 В 19 столітті кетчуп вживали як ліки
Це сьогодні кетчуп входить в трійку найпопулярніших соусів світу. А от ще в 1800-х роках вважалося, що соус з помідорів володіє потужними лікувальними властивостями і може допомогти при діареї, жовтяниці, нетравленні шлунка та інших хворобах шлунково-кишкового тракту.
На щастя, у 1840 році "томатні таблетки" були визнані неефективними. Навпаки, вживання томатного соусу при деяких серйозних проблемах зі шлунком тільки шкодило.
Сьогодні кетчуп – це просто кетчуп, добавка до страв.
#3 Желатин виробляють із сполучних тканин і кісток тварин
Часто можна почути, що вегетаріанці і вегани не можуть вживати желатин. Цікаво, що багато хто не знають, з чого виробляють найпоширеніший згущувач продукту, який використовують для приготування улюблених желе, тортів, цукатів, йогуртів, жувальних гумок і т. д.
Желатин – це білкова речовина. І виробляють його з колагену, що міститься в кістках, хрящах, шкірі і жилах тварин.
4 В масштабному виробництві морозива використовують водорості
Улюблена літня солодкість містить у собі морські водорості.
Справа в тому, що в межах масового виробництва в морозиво додають стабілізатори, які підтримують незмінний фізико-хімічний стан харчового продукту.
А виробляють стабілізатори часто з водоростей. Приміром, добавку Е-407 карагін отримують з червоних морських водоростей. Альгінова кислота, яку використовують як загусник, витягують з червоних, бурих і деяких зелених водоростей.
Прийом «Відеофрагмент».Переглянути відеофрагмент за покликанням:
Складіть алгоритм дій при харчових отруєннях.
Прийом «Словничок» (запишіть визначення у зошит)
Гельмінтози - це захворювання, які розвиваються внаслідок проникнення в організм людини гельмінтів (глистів).
Прийом «Корисний інтернет». Опрацюйте інформацію «Гельмінтоз».
Прийом «Корисний інтернет»
Виконайте вправу за покликанням.
https://learningapps.org/watch?v=pbaay3x2321
Прийом «Хештег»
Хештег— ключове слово або фраза, яким передує символ «#» для структурування текстових повідомлень за темою або типом.
Використайте # та зазначте ключове слова чи фразу по сьогоднішньому уроку.
#ЧистіРуки#НіГельмінтозам
Уроки здорового харчування
8 клас
УРОК 1
ТАРІЛКА ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ
1. ПЕРГЛЯНУТИ ВІДЕО ТА ОПРАЦЮВАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ
Віддайте перевагу якості харчування.
-Щоб розпочати використовувати «Тарілку здорового харчування», слід візуально поділити тарілку на чотири частини. Заповнювати тарілку варто таким чином, щоб кожну частину займала певна група продуктів: білкові страви, зернові, фрукти та овочі.
-Фрукти можна вживати як десерт або окремий прийом їжі. Не обов'язково розміщувати їх на тарілці. Головне не забувати про споживання фруктів у достатній кількості.
Головний лікар Київського міського центру здоров'я Отто Стойка нагадує, що варто запам’ятати кілька простих порад для здорового харчування: «Насолоджуєтеся їжею, але не переїдайте. Не поспішайте під час їжі, щоб повноцінно насолоджуватися стравами. Коли ви їсте занадто швидко або відволікаєтеся – можете з’їсти більше, ніж слід. Не варто нехтувати сигналами про голод і ситість до, під час і після їжі».
Історичні джерела доводять, що людське суспільство завжди вирізнялося прагненням до культури споживання, естетики, а не примітивного культу їжі.
У первісному суспільстві здобуття їжі було однією з головних турбот людини. Полювання, рибальство, пошуки та збір їстівних рослин і коріння певною мірою задовольняло потреби людини.
М’ясо тварин, овочі, рослини — все споживали в сирому вигляді. Історія стародавнього суспільства свідчить про те, що людина поступово набувала певної культури та естетики споживання їжі.
З розвитком суспільства, з винаходом вогню почалися перші експерименти з продуктами харчування. Смажене або печене м’ясо виявилося смачнішим, ароматнішим. Під час археологічних розкопок знайдено хліб, випечений ще 6 тисяч років тому з перетертого зерна. Ці знахідки доводять, що людське суспільство завжди вирізнялося прагненням до культури споживання, естетики, а не примітивного культу їжі.
Розвивалися не лише способи приготування їжі, а й способи її подачі до столу.
Спочатку використовували як посуд кістки тварин і каміння, а замість серветок - листя дерев та шкіру тварин.
Згодом посуд почали виготовляти з різних матеріалів: металу, порцеляни, скла тощо.
Уявіть, що ви запросили друзів на свій день народження, але мама через зайнятість попросила вас всю підготовку до святкування взяти на себе. Свято має бути вдалим і запам'ятатися усім гостям. Отже, як правильно підготуватися до зустрічі гостей у себе вдома і зокрема, як сервірувати стіл?
Серед основних складових вдалого святкового вечора такі: правильно складене меню, належне сервірування, смачно приготовані та правильно подані страви тощо.
Починають планувати свято зі складання меню.
Меню — це перелік страв, закусок, десертів та інших кулінарних виробів і напоїв, запропонованих гостям.
Ніщо так не налаштовує на урочистий лад і не викликає апетит, як красиво сервірований стіл.
Сервірування — це мистецтво підготовки столу до прийняття їжі.
Особливу увагу слід приділити розташуванню предметів оформлення столу: скатертині, посуду, серветкам. Кожного разу, коли ви сервіруєте стіл, ви створюєте композицію.
Композиція — це поєднання розрізнених складових частин у гармонійне єдине ціле.
Приступаючи до сервірування столу, треба враховувати його форму та розміри, що врешті-решт впливатиме на кількість гостей, яких можна запросити. Для сервірування столів прямокутної форми на одного гостя, як правило, передбачаються довжина столу 0,7 м.
Столи накривають білими або кольоровими скатертинами, це залежить від тематики урочистостей. Стіл гарно прикрашений тоді, коли кінці скатертини звисають сантиметрів на двадцять нижче поверхні стола. Скатертина має бути в міру накрохмаленою, бездоганно чистою і ретельно випрасуваною. Серветки можуть бути того ж кольору, що і скатертина, їх кладуть упоперек тарілки або на її краю.
При використанні кольорових скатертин слід враховувати, що рожеві, блакитні, ясно-зелені кольори більше сприяють створенню радісного настрою, створюють враження легкості , граціозності, а червоні кольори у поєднанні з жовтим, золотистим сприймаються як урочисті.
Посуд краще використовувати білий з тонким золотим або кольоровим обідком. Його розміщують на столі по його периметру (залежно від форми стола). Краї основних тарілок, а також ножів і виделок віддалені від краю столу на один-два сантиметри.
Уявімо, що ви самостійно сервірували стіл для вечері та чекаєте на батьків, які ось-ось прийдуть з роботи. Ви правильно розклали столові прибори, тобто «підготували робоче місце до роботи», тепер на часі обговорити, «як правильно користуватися підготовленим інструментом». Перебування за столом потребує від нас знань правил поведінки за столом та вмінь користування столовими приборами, тобто знань столового етикету,
Етикет — це правила, в яких відображається належна поведінка людей у суспільстві.
Етикет за столом — це перелік правил щодо поведінки людей під час при йому їжі.
Етикет за столом характеризується не тільки вмінням правильно використовувати столові прибори, а й правильно поводитися за столом, і навіть вмінням вести чи підгримувати розмову.
Так само, як будь-які традиції є досить сталими у часі, так і столовий етикет мало змінюється. Основні принципи залишаються незмінними, але з'являються нові прийоми обслуговування в закладах харчування, впроваджуються винаходи та вдосконалення щодо вигляду і форми приборів для споживання страв, нарешті, нові страви — все це приводить до зміни етикету споживання їжі.
Займати місця за столом запрошує господар або господиня.
Сідають за накритий стіл спочатку жінки, а потім чоловіки.
Якщо ви опинилися за столом поряд з незнайомими вам людьми, можна представитися їм, якщо це жінка або чоловік, старші за вас.
Розмову слід вести з обома сусідами, не віддаючи переваги одному з них.
Украй неввічливо говорити за столом про ваші смаки (що вам подобається і що не подобається).
Сідаючи за стіл, потрібно пам'ятати про правильну поставу. Сидіти слід прямо, не напружуючись, злегка спираючись на спинку стільця.
Передусім треба пам'ятати, що починати їсти можна тільки тоді, коли почне їсти господар (господиня). Спочатку розкладають серветку та залишають її на колінах. Не треба заправляти серветку за комір або пояс. Один край серветки має лежати вище за інші для використання його у разі потреби витерти губи.
Серветка призначена для індивідуального користування, тому не варто передавати її сусідам. Після закінчення прийняття їжі серветку ніколи не складають, її просто кладуть на стіл, при цьому серветка може мати довільну форму.
Сівши за стіл, зверніть увагу нате, як сервірований стіл. Посуду і приладів начебто багато, але кожен на своєму місці, у кожного своє призначення.
Виделку тримають під невеликим кутом до поверхні стола. Долоню розташовують біля верхньої частини ручки, вказівний палець розташовують на вузькій частині виделки, але не дуже близько до зубців.
Існує кілька правил, що визначають, коли треба тримати виделку в лівій руці, а коли — у правій:
Якщо перед вами досить м'які страви, такі як омлет, овочі або котлета, можете спокійно брати виделку в праву руку. Щоб розділити ці страви на шматочки, ніж можна не використовувати. Тримати виделку в правій руці дозволяється, коли перед вами рибна страва, при цьому можна допомагати собі шматочком хліба в лівій руці. Але це тільки в тому випадку, якщо немає спеціальних приборів для рибних страв: ножа з лопатоподібним лезом і виделки з трьома зубцями.
Також не ріжуть ножем галушки, вареники та варені овочі.
Ніж тримають у правій руці, а виделку — в лівій, коли використовують так званий «європейський» спосіб. У цьому разі шматочки страви відрізають по одному й одразу відправляють до рота. Спосіб застосовують, коли страва подається гарячою і не варто різати її одразу всю, щоб запобігти її охолодженню та втраті смаку. «Американський» спосіб стане в нагоді, коли подаються холодні страви з м’яса. Він полягає в тому, що, відрізавши за один раз кілька шматочків, ніж кладуть на край тарілки, після чого виделку перекладають у праву руку.
Якщо ви закінчили їсти і не збираєтеся брати ще щось, покладіть ніж та виделку разом на тарілку, повернувши їх ручками вправо. Закінчивши їсти, не можна відсувати від себе тарілку.
Для вживання овочів використовується одна виделка, яку тримають у правій руці зубцями догори. Не слід наповнювати рот великою кількістю їжі. Жувати їжу слід безшумно, не поспішаючи.
Ложкою користуються тільки для супів і бульйонів. Її тримають таким чином, щоб великий палець лежав зверху на її ручці. Дмухати на суп, перемішувати його ложкою, для того щоб охолодити його — дуже негарно. Краще зачекати, коли він трохи охолоне. Щоб не забруднити свій одяг, першу страву зачерпують у напрямку від себе, наповнюючи ложку не більше, ніж на дві третини. їсти треба не сьорбаючи, абсолютно нечутно наповнюючи ложку не більше, ніж на дві третини.
Страву із загальної тарілки зазвичай беруть, користуючись виделкою, ложкою, лопаткою або щипцями, покладеними в це блюдо. Хліб, печиво, тістечка (сухі), фрукти беруть руками, оскільки ці продукти не потрібно ділити ножем чи виделкою, вони не бруднять пальців, які торкаються тільки одного шматка.
Спиратися ліктями на край стола можна тільки, коли ви в даний момент не їсте, а розмовляєте з кимось через стіл. Під час вживання їжі лікті не можна ставити на стіл ні за яких обставин. Коли людина, яка сидить за столом, відкидається на спинку стільця, її долоні можуть лежати на краєчку стола.
ВИКОНАТИ ВПРАВУ: https://learningapps.org/display?v=p132jycwk21
ЗАВДАННЯ: Опрацювати та графічно зобразити 1 варіант сервірування столу
Що вважається правильним харчуванням?
Головні принципи здорового і правильного харчування:
1. Це їжа, яка дає організму всі необхідні речовини і містить: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини і клітковину.
2. Збалансованість харчування, мається на увазі високий вміст вітамінів і мікроелементів, який допоможе організму рости, розвиватися і залишатися здоровим.
3. Помірність - відповідність калорійності їжі тому, скільки малюк витрачає і як активно він рухається. Дитина повинна отримувати насичення і вгамовувати почуття голоду, але не переїдати.
4.Режим харчування, якого важливо дотримуватися з ранніх літ. Перерва між прийомами їжі повинна бути близько 3 годин. Важливо їсти в один і той же час.
5.Різноманітність - за добу школяреві потрібно вживати продукти з різних харчових груп - білки, вуглеводи, молочні продукти, жири, фрукти і овочі.
Правильне харчування для дітей - меню
У меню на тиждень школяра повинні бути: кожен день - овочі, фрукти, крупи і молоко; 1-2 рази на тиждень - риба; 1 раз в тиждень - червоне м'ясо (яловичина); 1-2 рази на тиждень - бобові; 2-3 рази - яйця; 2-3 рази - сир і сир; біле м'ясо.
Приклад меню школяра на день
1. Сніданок - основний і обов'язковий прийом їжі, який повинен забезпечити молоду людину запасом енергії на кілька годин.
Маленький секрет, як побороти небажання їсти зранку: годуйте дитину тільки тоді, коли її організм остаточно прокинеться. На пробудження потрібно від 20 до 40 хвилин, а прискорити цей процес допомагає зарядка.
У сніданок можна включити:
каші (з маслом або молоком), макарони, картопляне пюре;
яйця, сир;
м'ясо або рибу;
какао, чай, натуральний сік, компот або кава з молоком.
2. Другий сніданок. Якщо у школі чи дитячому садку добре годують у їдальні, і ви впевнені в якості продуктів, то готувати перекус не потрібно.
У школу в якості перекусу можна взяти з собою:
фрукти (яблуко, банан, грушу або інший фрукт, який зручно з'їсти, щоб не забруднитися);
бутерброд із сиром або відварним філе;
печиво, запіканку або булочку, краще домашнього приготування;
горіхи або сухофрукти;
напій (компот, сік, питний йогурт, вода без газу, морс).
Кисломолочні продукти, солодощі та фрукти слід їсти окремо. Обов'язково дітям потрібно пити воду.
Скільки потрібно води дитині на добу? 30 мл на 1 кг маси тіла.
3. Обід - основний прийом їжі, під час якого дитині важливо отримувати перше, друге і десерт.
Перше - гаряче рідке блюдо: невелика порція м'ясного, рибного або овочевого супу, борщу, солянки або ін.
Друге - гарнір (каша, макарони, картопля) з додаванням відвареного або тушкованого м'яса або риби, котлети, тушкованих або свіжих овочів.
Десерт - солодкість з помірним вмістом цукру.
Важливо пояснити дитині, що ніякий бутерброд за корисністю не зрівняється з тарілкою гарячого супу.
4. Полудень. Між обідом і вечерею доцільно зробити невеликий перекус, але найбільшу кількість їжі повинна з'їдатися саме у першій половині дня, під час сніданку і обіду.
5. Вечеря - легкий, котрий включає гарячу страву. Вечеряти бажано мінімум за 2 години до сну.
Що краще приготувати на вечерю:
яєчня або омлет;
сир;
тушковані овочі або рибу;
відварне м'ясо;
овочевий салат;
гречану, рисову або вівсяну кашу;
бобові зі свіжими овочами та ін.
Ці страви завжди бувають в меню дитячих кафе і ресторанів.
Не забувайте правильно поєднувати продукти:
сирі овочі і салати добре давати дитині перед їжею, вони тоді краще засвоюються і добре стимулюють травлення;
Не використовувати в одній страві білки або жири різного походження. Наприклад, м'ясо не подавати з молоком, краще - з овочами;
каші, макарони, картопля містять складні вуглеводи, тому їх краще чергувати для різноманітності харчування.
Що виключити з харчування школяра
Продукти, від яких краще відмовитися:
чіпси, снеки, сухарики зі смаковими добавками;
ковбасні та копчені продукти;
будь-які напівфабрикати і фастфуд;
гострі і дуже пряні вироби;
консерви, спеції і багато солі;
всі без винятку газовані напої.
Робота з термінами.
Раціональне харчування (від латинського «Rationalis» — розумний) — достатнє в кількісному й повноцінне в якісному відношенні харчування.
Помірність — калорійність щоденного меню не повинна перевищувати щоденних енергетичних витрат.
Збалансованість — оптимальне співвідношення компонентів їжі.
Здорове харчування — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє зміцненню його здоров'я та профілактиці захворювань.
Денний раціон підлітка у пропорціях білків, жирів, вуглеводів - 1:1,2:4 при фізичних навантаженнях - 1:1:6.
Відомий давньогрецький філософ Сократ казав: « Ми живемо не для того, щоб їсти , а їмо для того, щоб жити.» А щоб жити і бути здоровим, дуже важливо, що споживати.
Перегляд відеоролика “Яким повинен бути раціон у школяра?”
ЗАВДАННЯ
Скласти щоденне меню для підлітка.
Немає коментарів:
Дописати коментар